Vedeli ste, že na Slovensku máme unikát v podobe jaskyne?

Slovensko je vo svojej podstate dostatočne bohaté na jaskyne. Na Slovensku  máme 11 jaskýň. Návšteva jaskýň patrí k obľúbenej činnosti Slovákov, či už v rámci výletov ale z dôvodu zanietenia pre jaskyne. Jednou zo zaujímavosti o Slovensku je bezpochyby aj to, že tu máme jaskyňu, ktorá sa na svete vyskytuje len tri krát. Viete, o ktorú jaskyňu ide?

Unikát môžete nájsť pri obci Ochtiná

Zaujímavosti o Slovensku vo svete
Na Slovensku máme množstvo zaujímavostí

To, že na Slovensku máme veľké množstvo jaskýň ste pravdepodobne vedeli, ale vedeli ste aj to, že tu máme jaskyňu, ktorá sa nachádza len v troch krajinách sveta? Jednou zo zaujímavosti o Slovensku je bezpochyby aragonitová jaskyňa, ktorá sa nachádza len v troch prevedeniach, teda aby sme boli presnejší, zatiaľ boli objavené len tri aragonitové jaskyne na svete. Určite stojí za zmienku aj to, že práve na Slovensku sa nachádza práve tá najkrajšia aragonitová jaskyňa. Okrem toho, že je unikátom na svete si drží aj ďalšie prvenstvo na Slovensku a to také, že je najmenšou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku, jej dĺžka je len 300 metrov. Ak sa pýtate, ako vznikla takáto jaskyňa, tak vznikla za hydrochemických a klimatických pomerov a to vo vnútri uzatvoreného, podzemného priestoru. Ak ste o tejto jaskyni nevedeli, prípadne ste o nej vedeli, ale ešte ste ju nenavštívili, určite vám túto slovenskú zaujímavosť odporúčame navštíviť a vidieť.

Aké ďalšie zaujímavé jaskyne na Slovensku máme?

Každá jaskyňa je svojím spôsobom zaujímavá a unikátna, pretože každá jaskyňa je iná a ponúka svojim návštevníkom niečo iné na pozretie. Poznáme jaskyňu beliansku, brestovskú, bystriansku, dobšinskú, jaskyňu domica, driny, gombasecká, harmanecká a jasovská jaskyňa. Okrem týchto jaskýň, nám Demänovská dolina ponúka rovno dve jaskyne, a to Demänovská ľadová jaskyňa a Demänovská jaskyňa Slobody. V prípade, že ste sa rozhodli navštíviť túto dolinu, určite si vyčleňte čas na návštevu týchto dvoch jaskýň. Nachádzajúca sa kúsok vedľa seba a bola by škoda, keby ste aj tieto krásy Slovenska nevideli. Ak sa chcete dozvedieť viac o slovenských zaujímavostiach, alebo o iných zvykoch, či tradíciách, určite sa obráťte na internetové stránky spoločnosti https://slovander.sk/