Žehlička – důležitý společník v domácnosti

V minulosti bylo žehlení velmi složité. Když nebyly k dispozici klasické elektrické žehličky, používaly se obyčejné, pálenky na peci na pevná paliva. Hodně krát se zašpinili a po přežehlení látky se prádlo zašpinila nebo spálila nakolik nebylo možné ohřívání v jedné teplotní úrovni. Žehlička byla těžká, kovová a často docházelo ik popáleninám uživatelky. Dalším druhem byla žehlička plněná uhlíky. Zařízení se otevřelo a do ní se dali žhavé uhlíky z pece. Žehlení probíhalo obdobně. Prádlo se místy znečistila, mohla se spálit. Později byla vyvinuta elektrická žehlička s možností regulace teploty žehlení. Od tehdy se žehličky stále více zdokonalují. Jsou celé plastové, žehlící – horká plocha je jen ze spodní strany aby se zabránilo popálení a aby nebyla tak vysoká spotřeba elektrické energie, jsou řešeny různé režimy, aby iv případě zapomenutí na ploše nedošlo k poškození látky, žehlí se nejen vodorovně ale také svisle, na stojanech, napařováním a tak dále.

Šaty dělají člověka a upravení členové domácnosti jsou vizitkou dobré hospodyně

Žehlička na jemné prádlo
Funkce žehličky

Říká se, že šaty dělají člověka. A je to pravda. Jiný obraz si uděláme o člověku kterého vidíme poprvé a má zmačkané oblečení – nemluvě o znečištění a jiný si uděláme pokud má někdo pěkně vyžehlené voňavou prádlo. Právě jste si řekli, že vůni oblečení zajistí kvalitní prášek a aviváž? To není pravda. Žehlením se z prádla uvolňuje vůně a déle vydrží. Kromě toho, existují různé prostředky, které se dají použít do destilované vody používané na napařování prádla a tím ji provonět ještě kvalitnější. Je velmi důležité zmínit, že právě žehlením se ničí choroboplodné zárodky a bakterie v oblečení, obzvláště když jsme naučeni prát prádlo při nízkých teplotách. A jsou i situace kdy je použití žehličky opravdu nezbytné – na oblečení pro novorozené děťátko nebo po různých onemocněních.

Výběr žehličky

Pokud jste se rozhodli pro koupi nové žehličky, je třeba zvážit několik výběrových kritérií. Mnoho lidí řekne, že důležitý je první dojem. Ano, i to je pravda, ale pak je třeba se zaměřit na kvalitní žehlící plochu, hmotnost žehličky, na způsob žehlení který upřednostňujete, spotřebu energie nebo výkon, napařování, jednoduchost v manipulováni … Pro další informace klikněte na následující stránku a dozvíte se více : https://blog.homeandcook.cz/