Máte chuť na makové šúľance?

Pamätáte si ešte jedlá, ktoré ste ako deti milovali? Niektoré z nich milujeme dodnes, no iba málokedy si nájdeme čas na ich prípravu. Našťastie sú aj také, ktorých príprava zaberie iba minimum času, no chuť po nich trvá ešte dlho. Jedným z takýchto jedál sú aj makove sulance. Pripravujú sa zo základných surovín, ktoré máme všetci doma. Poďte sa spoločne s nami pozrieť, ako pripraviť tie najchutnejšie šúľance, s ktorými nasýtite celú rodinu a pohladíte ich chuťové poháriky. 

Základom je dobré cesto

Makove sulance s dobrým cestom
Recept na makové šúľance

Makové šúľance sú jedlo, ktoré sa v našich končinách varí už odpradávna. Niet sa čomu čudovať. Je jednoduché a chutné zároveň. Ak však chcete, aby chutilo ako od starej mamy, je potrebné dodržať recept. Príliš tuhé cesto bude mať za následok, že šúľance budú príliš tvrdé a nebudú chutiť tak, ako by mali. Niekto na ich prípravu používa hladkú, niekto polohrubú múku. Je jedno pre akú sa rozhodnete. Najdôležitejší je správny pomer. Na prípravu cesta makových šúľancov budete potrebovať varené a popučené zemiaky, múku, vajce alebo žĺtok a štipku soli. Jednoduché, čo poviete? Všetky suroviny okrem soli zmiešate dokopy a máte hotové cesto. Dajte si záležať, aby bolo vypracované skutočne dobre. Následne vytvarujete šúľance, ktoré hodíte do vriacej osolenej vody. Po vyplávaní ich varíte ešte asi minútu až dve. A šúľance sú na svete.

Čím posypať šúľance?

Po uvarení ich môžete uložiť na tanier alebo pri väčšom množstve ich môžete nahádzať do misy, v ktorej ich zmiešate spolu s makom alebo inou posýpkou. Nezabudnite však ešte predtým rozpustiť maslo. V našich končinách sa najčastejšie pripravujú makové šúľance. Chutiam sa ale medze nekladú a tak si môžete zvoliť namiesto maku napríklad orechy alebo opraženú strúhanku. Aby ste si boli istý, že budú skutočne lahodné a sladké, posypte ich na záver ešte práškovým cukrom. Makové šúľance môžu byť nielen hlavným jedlom, ale zároveň aj chutným dezertom. Ich príprava vám nezaberie viac ako 30 minút. Uvidíte, že po takomto obede sa bude zalizovať celá rodina. Chcete sa dozvedieť viac o príprave makových šúľancov? V tom prípade vám odporúčame navštíviť webovú stránku https://www.sweet-family.sk/.