Elektroprevodovky v priemyselných riešeniach

Elektroprevodovka je reduktor využívaný v súčinnosti s elektrickým motorom. Účelom elektroprevodovky je optimalizovať výkon elektromotora tak, ako to vyžaduje konkrétna aplikácia. Výhodou je to, že pomocou elektroprevodovky je možné výrazne zredukovať rýchlosť výstupných otáčok elektromotora a zvýšiť jeho krútiaci moment (sila motora). Elektroprevodovka našla svoje využitie naprieč širokým spektrom rôznych priemyselných odvetví. Každé odvetvie či konštrukcia si však vyžaduje rôzne technické parametre, výkonnosť, konštrukciu prevodovky, materiály z ktorých je vyrobená a podobne. Podľa toho môžeme elektrické prevodovky deliť na množstvo typov a poddruhov. Najjednoduchšie delenie je na elektroprevodovky na všeobecné alebo univerzálne použitie a na elektroprevodovky na ťažké priemyselné použitie. 

Aké sú základné typy elektroprevodoviek?

Elektroprevodovky a ich využitie v praxi
Základné typy elektroprevodoviek

Najčastejšie používané delenie hovorí o piatich typoch. Avšak, aj tie sa môžu deliť ďalej podľa konkrétneho použitia. Využitie v rozličných priemyselných odvetviach si vyžaduje rôzne technické parametre a kvality, na základe ktorých vznikajú ďalšie a ďalšie delenia. Poznáme teda:  

  • planétové elektroprevodovky,
  • elektroprevodovky s paralelným hriadeľom,
  • šnekové elektroprevodovky,
  • čelné elektroprevodovky,
  • priemyselné elektroprevodovky.

Planétová prevodovka má oproti klasickým prevodovkám menšie rozmery, jednoduché radenie, väčšiu životnosť, ľahké dosiahnutie vysokého prevodového pomeru vzhľadom k rozmeru, symetrickú distribúciu záťaže, viac prevodových kombinácii a vstup aj výstup na tej istej osi.

Elektroprevodovky s paralelným hriadeľom majú malé rozmery, vysokú odolnosť a životnosť, vďaka vysokej kapacite odolajú zaťaženiu, majú nízku mieru vibrácii, tichý a energeticky úsporný chod.

Šnekové elektroprevodovky sa najčastejšie komerčne používajú ako v priemysle, tak aj vo výrobe. Medzi najviac priemyselne využívané elektroprevodovky patria najmä vďaka svojim nesporným výhodám: nízka cena, malé rozmery i hmotnosť, ale aj pomerne jednoduchá montáž vo všetkých polohách, tichý a plynulý chod, veľký prevodový pomer, veľká zaťažiteľnosť, samosvornosť.

Čelné elektroprevodovky na rozdiel od šnekových (závitových) majú vysokú účinnosť a šetria energie. Vďaka týmto vlastnostiam + vysokej životnosti sú ekonomické, keďže vyššie vstupné náklady (cena) vykompenzujú ušetrené financie na energie.

V priemysle sa pri väčších a energeticky náročnejších strojoch, kde je potrebný vysoký krútiaci moment, využívajú špeciálne priemyselné elektrické prevodovky alebo elektroprevodovky pre veľké preťaženia. 

Kam sa obrátiť, ak potrebujem viac informácii?

Všetky informácie ohľadom výberu vhodnej elektroprevodovky, rovnako ako aj pre poradenstvo pri inštalácii nájdete na https://vyboelectric.sk.